Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowskich

porozumienie_samorzadow_studenckich_uczelni_krakowa-140.jpg

Porozumienie Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa (PSSUK) to istniejąca od 1993 r. niezależna organizacja zrzeszająca samorządy studenckie działające na terenie Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. W skład Porozumienia wchodzą samorządy studenckie 17 krakowskich uczelni publicznych i niepublicznych. Porozumienie reprezentuje interesy ok. 130 000 studentów, czyli ponad 10% wszystkich studentów w Polsce. Misją organizacji jest rozwój i integracja środowiska studenckiego, wspieranie samorządności studenckiej oraz doskonalenie warunków studiowania. Flagowym projektem Porozumienia są Juwenalia Krakowskie, zaś jednym z jego kluczowych osiągnięć – wprowadzenie studenckiego biletu semestralnego w krakowskiej komunikacji publicznej. Porozumienie działa za pośrednictwem demokratycznie wybranych organów: Przewodniczącego, Zarządu, Rady Przewodniczących oraz Dyrektora Juwenaliów Krakowskich. Przewodniczący reprezentuje Porozumienie na zewnątrz, w tym uczestniczy w posiedzeniach Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Zadania, strukturę organizacyjną oraz sposób działania Porozumienia określa regulamin.

Samorząd Studentów UPJPII podczas głosowań posiada siłę 2 głosów (liczba głosów ustalona na podstawie algorytmu określonego w Regulaminie PSSUK) a reprezentantem do Rady Delegatów PSSUK jest przewodniczący każdego z krakowskich Samorządów Studenckich.

W kadencji 2020 rolę Sekretarza Zarządu Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa (PSSUK) pełniła Katarzyna Skoczeń – studentka prawa kanonicznego (WPK UPJPII), ówczesna Wiceprzewodnicząca Samorządu Studentów UPJPII.

W kadencji 2021, Michał Żelazko – student pracy socjalnej (WNS UPJPII), ówczesny Przewodniczący Samorządu Studentów UPJPII – pełnił rolę Zastępcy Przewodniczącego Zarządu Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Krakowa (PSSUK).